Jumat, 22 April 2016

Prawie nic właściwie nie uwydatni krawędzi trawnika bądź kwiatów jak niskie żywe ogrodzenie.

Niezmiernie wysokie, bowiem prawie dwumetrowe ogrodzenie stanowi barierę nie do przejścia, a w przypadku potrzeby zacienia sąsiednie budynki i ulice. Aby otworzyć taki plot rośliny sadzimy dookoła krawędzi posesji. O ile mamy dużo miejsca, najbardziej „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, jaka przy okazji daje orzechy. Jeśli wolimy ażeby nasze zielone plot było bardzo postawne zaś zarazem wąskie to w cieniu można je uformować z limaku powszechnego, grabu pospolitego lub klonu. Pamiętajmy jednak, że w momencie gdy rośliny nas przewyższa, ich obcinanie będzie dosyć utrudnione.

Nic tak nie uwydatni projektu trawnika bądź rabaty jak niskie żywe ogrodzenie.

W miejscu zacienionym, gdzie zarówno trawnik, jak i rośliny kwiatowe czasami nie mogą satysfakcjonująco rosnąc w wyznaczonych terenach, niewielkie drzewa umieją utrzymać kwieciste zaplecze w ryzach względnie zasłonią gołe wycinki ziemi. Porządnie przycięty miniaturowy żywopłot już sam notabene wystarczy za dekoracje ogrodu. Na zielone parkany przydaje się porzeczka alpejska oraz bukszpan. Na wiosnę tylko ogrodzenia Poznań formowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych witkach, których się już nie redukuje), nie tak obficie jak na słońcu, ale przecież w ciemnych zakątkach każdy kwiat jest widoczny. Jesienią natomiast przystrajają je małe jabłuszka, jakie wolno wykorzystać na konfitury.

Niewysokie względnie wybujałe zielone ogrodzenia wolno pozyskać z drzew iglastych.

Na nieszczęście, rośliny z tej klasy są o wiele bardziej kosztowne niż rośliny liściaste. Z nich najlepiej toleruje cień cis zwyczajny. Zwykle szeroko się rozrasta i trzeba go przycinać, niemniej jednak jego wersje Fastigiata Robusta można zostawić pojedynczo.Będzie szybko kiełkował zaś uratuje filarowy kształt.

O ile wasz kącik jest nadzwyczaj zacieniony, należałoby aby roślinny palisada rozświetlić kolorowymi krostami. Poniektórego z cienioznośnych modeli maja formie o jasnych albo tęczowych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr normalny Aureum a dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawdziwość ich jasne barwy są w najwyższym stopniu dosadnego w słońcu, jednakowoż nawet w śladu listowie ostają całkiem jasne, poniekąd oświetlone promieniami.

Tidak ada komentar:

Posting Komentar