Rabu, 27 April 2016

Chociaż głazy sztachetki te pochodzą z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak iż czasem mało wprawnym ślepiem trudno je odróżnić.

Aczkolwiek kamienie ogrodzenie te pochodzą z różnych epok oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasem mało biegłym ślipiem trudno je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym kolorystykom, lekkiej obróbce i stosunkowo atrakcyjnej zapłacie. Występują w wielu regionach Polski – piaskowiec najprościej wyszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i także w Górach Świętokrzyskich. Ów materiał ogrodzeniowy wydobywa się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozkrusza albo od razu obrabia, rozmieszcza na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie przekazuje do miejsca budowy ogrodzenia z Winylu na ogrodzenie i furtkę sztachetowa. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak scementowany spoiwem piach, jakiego ziarna nie przewyższają 2mm wielkości. Podczas gdy lepiszczem jest np. krzemionka, określamy go krzemionkowym (kwarcyt), podczas gdy związki wapnia -wapiennym. Prócz bazy zlepiających występują tam również różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się barwa skał na ogrodzenie PCV z Brzeska na plot i furtkę ze sztachetek, przybierają one wtenczas rozmaite atramenty czerwieni, brązu a także zieleni. W naturze ułożone są w warstwy o różnorodnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak sporych złóż kroi się najogromniejsze bloki, stosowane później np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte bloki skalne można także siekać na sześciany o symetrycznych konturach, wykorzystywane potem w budownictwie (także na ogrodzenia). Wolno również je rozdzielać przy asyście specjalnych klinów a także dłut na małe, nierównych obrysów odłamki. Służą do układania powierzchni ścieżek oraz budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne sztachetki z plastiku używa się dodatkowo wapienie - skały osadowe, powstałe spośród zebranych na dnie mórz a także jezior pozostałości organizmów żywych, głównie muszli małż i ślimaków.

Przeważnie są bardziej miękkie niż piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, lecz dodatkowo mniej trwałe. Wapienie pochodzące z dawnych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować zachwalane na sztachetki z PCV na plot i bramę ze sztachet. Nadają się jednakże po największej części do stosowania wewnątrz, bowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych w mgnieniu oka matowieją. Wapienie można wykorzystać do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do aranżacji parków skalnych. Na Lubelszczyźnie stosuje się je też do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej przydają się piaskowce krzemionkowe, albowiem są odporniejsze na szlifowanie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od charakteru ogrodu oraz własnych upodobań forma kamiennych tafli może być rozmaity – od łamanych, nierównych, aż po prosto skróconych prostokątów bądź kwadratów. Murki oraz plot z Winylu na ogrodzenie i bramkę ze sztachetek konstruuje się z głazów różnego zarysu, złożonych na kamiennym bądź betonowym fundamencie. Jeżeli ogrodzenie powstaje z kafli o nieproporcjonalnych kształtach, należy je właściwie łączyć tzn. tak, aby kształt każdego następnego integrował się z poprzednim. Aby takie ogrodzenie było stabilne jego grubość winna równać się 50-70 cm. Większe wyrwy w środku można wypełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Ogrodzenia PVC z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły bądź pustaków. Piaskowce oraz wapienie zdołamy wykorzystać też do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych oraz pozostałych komponentów tzw. małej architektury. Piaskowce stosowane do konstrukcji ogrodzenia należą do kamieni mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz ujemnych temperatur szybko niszczeją i nabierają ciemnego koloru. Łatwo porastają także mchem oraz glonami. Można to powstrzymać pokrywając pokrywę ogrodzenia Poznań czy też rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie usiłujmy ścierać brud z powierzchni ogrodzenia Poznań ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, bowiem na kamieniu mogą pozostać ostre rysy. Wyspecjalizowane fabryki porządkują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości mechanicznego czyszczenia ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeśli jednak chcemy, żeby kamienie na ogrodzeniu prędko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Tidak ada komentar:

Posting Komentar